پایگاه اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی شریف


اخبار
دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧
 


شماره خبر :٥١٩٠٥٨ تاریخ انتشار خبر : 1395/12/18 ا ٢٢:٢٢
به همت مرکز همکاری های ملی بین الملل وزارت علوم و دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید:
تقدیر از مراکز آموزش عالی، پژوهشی و پارک‌های فناوری فعال در عرصه بین‌الملل در دانشگاه صنعتی شریف
هفتمین نشست هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری صبح روز سه شنبه 17 اسفندماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.به گزارش روابط عمومی: این برنامه در محل سالن تربیت بدنی استاد جباری این دانشگاه برگزار شد و مدیران و معاونین بین الملل دانشگاهها و مراکز آموزش عالی با یکدیگر به بحث و تبادل نظر نشستند.
در ابتدای این برنامه دکتر فتوحی ریاست دانشگاه صنعتی شریف طی سخنانی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان گفت: ارتقای جایگاه بین المللی دانشگاههای معتبر در جهان در گرو تعامل بیشتر آنها با دیگر دانشگاههای معتبر در جهان و تبادل علمی با آنهاست.
وی گفت: دانشگاه صنعتی شریف در پی همکاری موثر با دیگر دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی است. به طوری که این همکاری ها بتواند منجر به آموزش و پژوهشی برجسته شود.
دکتر فتوحی بین المللی سازی را یکی از الویت های اصلی دانشگاه صنعتی شریف دانست و گفت: در سالهای اخیر اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است که از جمله مهمترین انها می توان به تدوین برنامه استراتژیک برای بین المللی سازی نگرش دانشگاه و ارتقای سطح روابط با دیگر دانشگاهها و مراکز علمی و پژوهشی شاخص در منطقه، کشور های جهان اسلام و کشور های پیشرفته، افزایش حجم پروژه های مشترک با دیگر دانشگاهها و مراکز پژوهشی در جهان اشاره کرد.
وی افزود: افزایش انتشار مقالات، کتب و گزارش های علمی و ثبت اختراعات و تولید دیگر محصولات علمی مشترک با استادان و محققان دیگر دانشگاهها و مراکز پژوهشی در جهان، افزایش دوره های آموزشی مشترک با دیگر دانشگاههای جهان و... به عنوان مهم ترین اقدامات صورت گرفته در این راستا نام برد.
در ادامه این برنامه دکتر شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی موضوع اقتصاد مقاومتی و اثر آن و طرح های آن برای ورود به مراکز علمی بین الملل را یک مساله مهم توصیف کرد.
وی به نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و افزود: دستیابی به مقام اول علم و فناوری در جهان اسلام و احراز جایگاه برجسته علمی و الهام بخشی در جهان، تقویت و توسعه همکاری با دیگر دانشگاههای کشور های اسلامی از طریق تعامل دانشجو،گسترش ارتباطات علمی، مراکز و نهاد های آموزشی و تحقیقاتی معتبر بین المللی از طریق راه اندازی دانشگاههای بزرگ، برگزاری دوره ای آموزشی مشترک و ... از الویت های اصلی ما برای رسیدن به نقشه جامع علمی کشور است.
وی در ادامه به برخی از اقدامات و توصیه های مهم برای رسیدن به نقشه جامع کشور اشاره کرد و افزود: توسعه دوره های مشترک با مراکز معتبر علمی جهانی، آیین نامه های تفویض اختیار در برنامه ریزی درسی، بخشنامه های دروس اختیاری مورد نظر دستگاهها، همکاری مشترک با مراکز پژوهش و تحقیقاتی، تامین اعتبار به مراکز موفق در بخش بین الملل و ... از جمله مهمترین این اقدامات است.
در ادامه این نشست دکتر سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی سخنانی پیرامون دیپلماسی و تاثیر آن بر روابط دانشگاهی مطالبی را ایراد کرد.
در ادامه نشست نیز دکتر معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیر کبیر به ارایه گزارشی از عملکرد بین الملل این دانشگاه پرداخت.
گفتنی است در ادامه این نشست یک روزه دکتر سالار آملی قائم مقام وزیرعلوم در امور بین الملل و رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی طی سخنانی به میزان دانشجویان بین الملل در کشور در مقایسه در دنیا پرداخت و گفت: در سال گذشته دانشگاه صنعتی شریف تنها دانشگاه کشور بود که در بین دانشگاههای برتر جهان اسلام از ایران معرفی شد.
وی افزود: امسال نیز دانشگاههای همچون؛ علم و صنعت، صنعتی شریف، امیر کبیر، خواجه نصیر الدین طوسی، شیراز، تهران، علوم پزشکی تهران، فردوسی مشهد، آزاد و زنجان از جمله دانشگاههای برتر کشور در بین دانشگاههای جهان اسلام در سال جاری معرفی شدند.
وی تاکید کرد: دانشگاهها و پژوهشگاههایی می توانند به حیات خود ادامه دهند که بین المللی شوند و روابط خارجی خود را تقویت کنند.
در ادامه نشست دکتر صدیقی معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی سخنانی به ارایه گزارشی از تعداد دانشجویان غیر ایرانی مشغول به تحصیل در کشور پرداخت.
معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به برخی از سیاست های این وزارت خانه پرداخت و گفت: در بخش دانشجویان غیر ایرانی موضوعاتی چون؛ تعیین برنامه جذب دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاهها تا پایان برنامه ششم برای رسیدن به اهداف برنامه، آمادگی سازمان دانشجویان برای عقد تفاهم نامه در خصوص تعهد دانشگاه و وزارت علوم برای جذب در هر دانشگاه، حمایت نرم افزاری از دانشگاهها متناسب با میزان تعهدات و اختصاص سهمیه بورس متناسب با میزان جذب غیر بورس در دستور کار است.
دکتر صدیقی به دوره های فرصت تحقیقاتی دانشجویان دکترا نیز اشاره کرد و گفت: توسعه بیشتر با ارزیابی عملکرد مشکلات موجود، امکان حمایت بیشتر از دانشجویان و مشکل توسعه کمی با توجه به محدودیت اعتبار و استفاده از امکانات تفاهم نامه های خارجی همچون اتحادیه اروپا از طریق دانشگاهها با هماهنگی از جمله مهترین این موارد است.
گفتنی است در حاشیه هفتمین نشست هم اندیشی معاونان و مدیران بین الملل از دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری برگزیده در حوزه همکاری های علمی و فناوری بین المللی تقدیر شد.


خروج